Žádné modré pilulky, ale rostlinka utržená na zahrádce dnes může zachránit nejeden partnerský vztah. Jmenuje se kotvičník zemní a pečlivému pěstovateli se zpravidla štědře odvděčí.
Kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris je vcelku nenápadná, žlutě kvetoucí, jednoletá rostlinka. Dorůstá maximálně půl metru a kvete v období června až srpna.
O léčivých účincích kotvičníku se ví už řadu let: neboť je močopudný, užívá se při chorobách ledvin a močových cest. Pomáhá také při trávicích potížích: zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a peristaltiku střev. Spekuluje se také o tom, že rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. Popsaných účinků je celá řada. Znám je ovšem také jako rostlinná viagra.
Kotvičník může pomoci příslušníkům obou pohlaví. U mužů zvyšuje hladinu testosteronu až o třetinu. Ruku v ruce se vzrůstem sexuální chuti roste také svalová hmota. U žen zvyšuje hladinu estrogenů, a navíc by měl pomáhat při klimakterickým obtíží, a dokonce kladně působit na množství tělesného tuku.
Pokud se rozhodnete nespoléhat se na nákup již usušené bylinky a vypěstovat si ji sami, sežeňte nejprve její semena. Výsev můžete provést buď na podzim, nebo jej odložit až na jaro. Jen dávejte pozor na plevele, které by kotvičník mohly udusit dříve, než by dorostl. Na jaro můžete také nechat výsev do truhlíku.
Nelekejte se, že vzejde jen pár rostlinek – i při stejných podmínkách klíčí semena kotvičníku různě, takže pravděpodobně většina nevzejitých ještě čeká na svůj správný čas (může to být i několik měsíců). Udržujte teplotu nad 20°C. Truhlíkové kotvičníky je třeba pěstovat stále ve vlhkém prostředí. Jakmile na povrch vyrazí první rostlinky, opatrně je přesaďte do samostatného květináče (jsou velice křehké). Pěstování venku je sice mnohem jednodušší, všechnu snahu vám ale může zkomplikovat nečekaně špatné počasí.
Kotvičník nevyžaduje příliš kvalitní půdy – nejlépe se mu daří na stepích, písčinách a rumištích. Pokud mu připravíte lehkou a sypkou půdu, bude nejraději. Postačí ale běžný zahradnický substrát. Snese i mírně sušší prostředí a přímo si libuje na slunci.
V každém případě ale vyžadují semena kotvičníku velkou pozornost a péči. Pro méně zdatné pěstitele, nebo i pro ty, kteří si příliš nevěří, a přesto by chtěli pěstovat vlastní rostlinky, existuje další možnost – koupě sazenic.
Po roce můžete z rostlin vydolovat vlastní semena na další rok. Záměrně píšeme »vydolovat«, protože plody kotvičníku jsou tvrdé a pichlavé. Připravte se na boj, do kterého se pouštějte rozhodně jedině s rukavicemi na rukou. Můžete ale i nechat na přírodě, ať si poradí sama. Kotvičníky tak vysemení přímo tam, kam jste je před rokem vysadili vy.
Protože kotvičníku nevadí, pokud si sem tam pár lístků či kousek nati odříznete, můžete si odvar dělat rovnou z čerstvých materiálů po celé léto. Ke konci, když je kotvičník plně vzrostlý, úrodu skliďte, nasušte a můžete pít čaje celý rok.