Bolest hlavy, nevolnost, zvracení, podrážděnost, únava, pocení a nesnesitelná žízeň. Ne, řeč není o střevní viróze, ale o kocovině.
Co se odehrává v těle při kocovině? Proč se cítíme, jak se cítíme? A jak kocovině můžeme příště předejít?
Co je vlastně ta kocovina?
Kocovina je stav mysli a těla poté, co odezní alkoholová euforie a projeví se vedlejší účinky jeho přílišné konzumace. V těle probíhá mnoho chemických reakcí, jejichž prostřednictvím se tělo vypořádává s intoxikací ethanolem. V čele těchto reakcí je oxidace alkoholu na acetaldehyd. Ten odpovídá například za vyplavení adrenalinu do krevního oběhu, čímž se zvýší tepová frekvence a tlak. Člověk se najednou nejen více potí, ale rychleji uvolňuje tělesné teplo do okolí. To je také důvodem, proč se v chladném počasí pitím alkoholu nezahřejete, i když se tvrdí opak.
Bolest hlavy je důsledkem rozšíření cév, které přivádějí krev do mozku. Vliv má ale také dehydratace. V průběhu vylučování alkoholu z krve se totiž z těla odplavuje velké množství vody, minerálů a vitamínu C, to způsobuje jak dehydrataci, tak celkovou únavu organismu.
Celková slabost je zase důsledkem toho, že jaterní buňky nevyrábějí glukózu, se snižuje hladina krevního cukru.
Bolest žaludku, potažmo zvracení jsou projevy zvýšené produkce žaludečních šťáv a podráždění žaludeční sliznice.
Jak se vyhnout kocovině
- Snažte se před pitím alkoholu důkladně najíst. Naplněný žaludek sníží pravděpodobnost podráždění žaludeční sliznice a následné nevolnosti.
- Nekombinujte alkohol s cigaretami či jinými opiáty.
- Vyhýbejte se míchaným nápojům a nemíchejte různé druhy pití.
Co nepomáhá na kocovinu
Káva. Káva odvodňuje, a tím jen prohloubí dehydrataci organismu.
Aspirin. Alkohol v krvi způsobuje překyselení organismu. Aspirin možná uleví od bolesti hlavy, avšak obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která podporuje tvorbu žaludečních kyselin, a to způsobí ještě větší překyselení žaludku a nevolnost.
Co pomáhá na kocovinu
Voda. V průběhu konzumace alkoholu pijte hodně vody. Když už nepijete v průběhu popíjení alkoholu, vypijte před spaním půl litru až litr vody.
Silný vývar. Teplý masový vývar zklidní žaludek, prohřeje tělo, zmírní dehyrataci a dodá energii. Zkrátka ideální kombinace.
KOMBE. Bylo vědecky prokázáno, že korejský ženšen snižuje hladinu alkoholu v krvi. U zdravých dobrovolníků se zkoumal vliv ženšenu na hladinu alkoholu v krvi. U mužů, kteří před konzumací alkoholu dostali 3 g extraktu ženšenu, což odpovídá jednomu sáčku čaje Kombe, se snížila hladina alkoholu v krvi až o 51 %. Dále se zkoumal vliv ženšenu na kocovinu. U lidí, kteří si během konzumace skotské whisky dali ženšen, došlo ke snížení projevů kocoviny až o 66 %.
Granulovaný čaj Kombe s unikátním složením a účinnými látkami
„Z vlastní zkušenosti a ze zkušeností našich zákazníků máme osvědčený recept, jak dávkovat KOMBE proti kocovině. Na závěr večírku si rozmíchejte sáček KOMBE v teplé nebo studené vodě a vypijte jej. Po probuzení opět vypijte sáček či dva a v poledne máte po problému. Dávkování samozřejě záleží na množství zkonzumovaného alkoholu,“ říká PharmDr. Lucia Havlíková z wellbeing concept store PURE DISTRICT.
Tip na drink, který vám kocovinu nezpůsobí…
Na 320 ml nápoje budete potřebovat:
1 sáček čaje Kombe
80 ml vychlazeného grepového džusu
80 ml vychlazeného bílého vína
80 ml vychlazené perlivé vody
2 lžíce višňového sirupu
kostky ledu
1 větvičku čerstvého rozmarýnu na podávání
čerstvý grep na ozdobu
1. Obsah sáčku Kombe rozmíchejte v 80 ml studené vody. KOMBE smíchejte se stejným dílem vychlazeného grepového džusu, bílého vína a perlivé vody.
2. Na dno vychlazené servírovací sklenice nalijte 2 lžíce višňového sirupu, přidejte ledové kostky a pomalu zalijte namíchaným drinkem. Sklenici dozdobte kouskem čerstvého grepu, větvičkou rozmarýnu a ihned podávejte.
Za recept děkujeme wellbeing concept storu PURE DISTRICT.