Velká ručička už dvakrát opsala svou osu, za pět hodin vám zazvoní budík, a vy stále čekáte na blažený spánek, který se však ne a ne dostavit. Místo sladkých snů se vám v hlavě odehrává celý předešlý den a myslíte na to, co musíte zítra udělat…
Kdy se jedná o nespavost?
Podle odborníků máte problém s usínáním, pokud nezaberete do třiceti minut po ulehnutí. Tyto potíže trápí necelou polovinu dospělých osob a počet poruch spánku se s věkem zvyšuje. Nespavost se ale dá léčit, a to nejen za pomoci hypnotik. Ještě před tím, než požádáte lékaře, aby vám předepsal prášky na spaní, zkuste jiné, méně drastické metody. Prášky na spaní a antidepresiva sice totiž většinou zabírají rychle a jsou spolehlivé – vzniká na ně však snadno návyk a mají řadu dalších nežádoucích účinků; rozhodně nemohou být stálým řešením. Mimoto jsou značnou zátěží pro játra a mohou ovlivňovat účinek některých jiných léků, například hormonální antikoncepce.
Dřív, než sáhnete po prášcích…
První věcí, kterou byste měli udělat proto, abyste se zbavili nespavosti, je zamyslet se nad tím, jak spíte. Není divu, že nemůžete usnout, pokud máte místo postele rozkládací gauč, polštář je tvrdý a teplota v ložnici se v době, kdy se ukládáte k spánku, pohybuje okolo šestadvaceti. Zajištění těch správných podmínek pro spánek (správná matrace a přikrývka, vyvětraná, chladná místnost, ticho a tma) je jednou z nejdůležitějších věcí. Nejméně tři hodiny před tím, než se odeberete na lůžko, necvičte a nejezte těžká jídla. A hlavně – naučte se uklidnit se, s čím vám mohou pomoci například relaxační kazety. Účinným prostředkem pro zklidnění a relax je čaj z kozlíku lékařského, meduňky či chmele otáčivého. Výtažky z těchto rostlin jsou obsaženy také ve volně prodejných prášcích na spaní.