Plánujete rozšíření firmy a zvažujete nákup vysokozdvižných vozíků, nebo chcete-li ještěrek? Vše, co musíte o vozících vědět, najdete v dnešním článku.
Díky flexibilnímu použití vysokozdvižných vozíků je možné je využít nejen v logistice, ale i ve stavebnictví, lesnictví nebo všude tam, kde je potřeba manipulovat s těžkými náklady a především pak tam, kde je nutné tyto náklady zvedat do větší výšky.
Nemusíte je používat jen na rovném povrchu v kryté hale. Díky zvýšenému rámu, nízkotlakovým pneumatikám a robustní konstrukci je možné je použít v náročných externích terénech. Pro extrémně náročný terén je možné použít i vozík s pohonem na všechna čtyři kola.
Rozdělení vysokozdvižných vozíků
Elektrické vysokozdvižné vozíky jsou vhodné do provozu, kde je kladen důraz na čistotu. Nejčastěji se používají v uzavřených prostorech. Elektrický pohon se zpravidla používá u vysokozdvižných vozíků do nosnosti 5 tun. Výhodou elektrických vysokozdvižných vozíků jsou nízké provozní náklady tichý chod, provoz bez emisí a dobrá manévrovatelnost. Nevýhodami jsou vysoké pořizovací náklady a to, že potřebují velmi dobré pojezdové plochy.
Vysokozdvižné vozíky poháněné plynem jsou vhodné k použití jak ve venkovních, tak v uzavřených ale větraných prostorách. Plynový pohon se většinou používá u vysokozdvižné techniky s nosností do 7 tun. Výhody plynových vysokozdvižných vozíků jsou levný provoz, ekologický provoz, univerzální použití. Hlavní nevýhodou jsou možné potíže s plněním. Je nezbytností vytvořit zásobu plynových lahví.
Nejčastěji využívané vozíky jsou ty na dieselový pohon. Určeny jsou především do otevřených prostor, protože při jejich používání vznikají nebezpečné látky. Výhody dieselového vysokozdvižného vozíku jsou neklesající výkon vozíku během práce, vysoká nosnost vysokozdvižného vozíku a jednoduchá údržba. Nevýhodami pak je dražší provoz, nevhodnost používání dieselových vozíků v prostorách, kde je kladen důraz na čistotu a větší hlučnost.
Vidle z boku nebo čela?
Čelně výsuvné vidle jsou vhodné do stísněných prostor. Těžiště nákladu je umístěno doprostřed vozíku.
Bočně výsuvné vidle jsou vhodné i do větších prostor. Jejich vyžití najdeme pro dlouhá břemena a předměty, jako trubky, tyče apod. .
Kdo může řídit vysokozdvižný vozík?
Podle zákona musí být motorové vysokozdvižné vozíky obsluhovány řidiči s oprávněním skupiny B pro motorové vozíky, jejichž max. přípustná hmotnost nepřevyšuje 3,5 t, řidičské oprávnění skupiny C pro motorové vozíky, jejichž max. přípustná hmotnost převyšuje 3,5 t a řidičské oprávnění skupiny T pro motorové vozíky specifikované jako pracovní stroje samojízdné.
Abyste předešli potížím v provozu je potřeba důsledně dohlížet na to, aby s vozíky manipulovaly jen oprávněné osoby. Stejně jako je potřeba dbát na používání ochranných pomůcek. Nejen, že je s nimi práce bezpečnější, ale také ulehčí práci.
Celá řada modifikací
Vysokozdvižný vozík může mít celou řadu nejrůznějších modifikací, například s plošinou či dalšími typy zdvihacích mechanismů. Všechny tyto modifikace podobně jako vysokozdvižné vozíky samotné a všechny náhradní díly včetně brzdových válců lze objednat přes internet.