Dlouhá židle – chaise-longue, praktický a designově zajímavý kousek, na kterém můžete příjemně odpočívat po obědě nebo namáhavém dni. Kde se vzala a jak vlastně vypadá?
Koncepce pohovky vychází ze záměru vytvořit v jednom objektu několik kvalit sezení. V pohovce je možné sedět jako v křesle nebo v pololeže, přičemž v této poloze je relaxace umocněna odpočinkem s nohami nahoře.
Kořeny chaise-longue můžeme hledat až ve starověkém Egyptě. Tehdejší obyvatelé totiž nerozlišovali pohovku pro denní odpočinek a postel pro noční spaní, ale používali právě styl „prodloužené židle“, tehdy vyráběné z kamene či dřeva, pro panovníky pokryté ryzím zlatem.
Chaise-longue, tak jak jej známe dnes, se objevoval na dvorech francouzských králů – právě na něm čekaly milenky na své panovníky, a proto nese řada modelů, které se objevují i dnes, jména po milenkách králů…
V dnešní době je chaise-longue příjemným místem ke kratšímu odpočinku, ať už po dobrém obědě nebo večeři, případně k relaxaci po namáhavém pracovním dni. Existuje celá řada typů a modelů těchto židlí. Stále se vyrábějí ony tradiční, v kombinaci dřeva a látkového potahu, vycházející z klasicistních originálů francouzského dvora. Takových, na nichž v pololeže spočívala třeba Madame Pompadour, aby si neponičila účes.
Současní designéři však jdou dál. Kromě chaise-longue v moderním designu vytvářejí také kousky, které stojí na rozhraní mezi chaise-longue a lehátkem. Některé z nich ztrácejí tradiční boční opěradlo, jsou více prohnuté a tedy i lépe přizpůsobené lidskému tělu. Jejich povrch je potažen pravou kůží. Je na nich navíc možné zcela ležet. Jiné jsou kombinací dřeva či kovu a látkového potahu.
Dlouhé židle však zůstávají populární i v 21. století. Moderní kousky už nejsou takové jako dříve, ale absorbují do sebe vlivy a potřeby současného života. Jejich hlavní účel, a sice příjemný odpočinek, však zůstává stejný.
Foto: www.kare-design.com